Naif Günaşan

    1951 yılında Bitlis ili Hizan ilçesinde doğdu. Öğremini Hizan ve Bitliste yaptı. Fotoğraf ve terzilik sanatları ile uğraştı. Uzunyıllar Hizan belediyesinde katiplik, başkatiplik, muhasebe md. Yazı işleri müdürlüğü, ayrıca ek görev olarak, son havadis gazetesinde, Hürriyet gazetesinde, TRT’de ve Anadolu ajansında yıllarca muhabirlik yaptı.

    Bölgede bir çok yeniliklere öncülük yaptı, bir çok belediye kuruluşunda hizmetler yaptı, bir çok kültürel sosyal faaliyetlerde yer aldı. Belediyeden ve diğer hizmetlerinden bir çok ödül aldı.

    1996 yılında emekli olan ve Ankara’ya yerleşen şair ve yazarın Emekli olduktan sonra dini konular üzerinde yoğun araştırma yaptı ve yaklaşık 2250 sayfa kitap yazdı bunları bölüm lere ayırarak 15 kitap haline getirip tüm Müslümanların hizmetine sunmuştur. Ayrıca yine dini konu içerikli 3 Şiir kitab-ı yayınlamıştır, şiir kitapları ile birlikte 18 kitab-ı var yine araştıram ve yazma devam etmektedir . Naif Günaşan evli ve dört çocuk babasıdır.

Naif Günaşan Diyor ki;

SAYIN OKUYUCULAR

YÜCE RABBİM, BANA BU KİTAPLARI YAZDIRDIĞI  İÇİN  O’NUN RIZASI OLUNCAYA KADAR  O’NA HAMD VE ŞÜKÜR EDİYORUM,  AYRICA HZ. PEYGAMBERE  NE KADAR  LAYIK İSE ALLAH TEÂL  ONA  O  KADAR SELAT VE SELAM  EYLESİN.

         SİZ SAYIN OKUYUCULARADA SELAM SEVGİ VE SAYGILARIMI SUNAR ALLAH TEÂLÂ’YA EMANET OLUNUZ..

       Rabbimin lütuf ve yardımıyla yazıp okumanıza sunduğum  bu  kitaplar hakkında azda olsa siz sayın okuyuculara bilgi vermek istiyorum.

Naif GÜNAŞAN kimdir 1. Cilt’te özet bilgi sunmuş bulunmaktayım,

Şimdi ise dini kitap yazmaya nasıl başladım,

Emekli olmadan önce 1990 ‘lı yıllarda Hizan’da  Esma-ül Hüsna yani Allah Teâlâ’nın 99 adı üzerine daktilo ile “ İSİMLERİN EN GÜZELİ ALLAH’INDIR.” Adlı kitabı yazdım. 1996 yılında Emekli olduktan sonra bir şiir kitabı daha yazdım,  “ ALLAH’IM YALNIZ SENSİN—SEN “ üçüncüsü ise “KUR’ÂN IŞIĞINDA ŞİİR “ kitapları yazdıktan sonra yüce RABBİM’in bana lütuf ve yardımı ile yaklaşık binden fazla dini  kitaplar üzerinden araştırma yapmaya başladım, İlimle haşir neşir olduktan sonra RABBİM’in bana verdiği ilim bilgi ve cesaretle yıl 2002 yılından 2016 yılına kadar dini konular üzerinde çok detaylı araştırıp kitap yazmaya başladım benim ilk yaptığım proğram 800 ile 1000 sayfalık bir kitap yazmayı planladım, ama araştırmalar derinleştikçe RABBİM ilmimi artırdıkça ve  böylece yaklaşık 2250 sayfaya yakın dini konular üzerinden kitap yazmayı YÜCE RABBİM bana nasip lütf ve İhsan etti.

Kitap sayfaları 2250 yi bulunca beş büyük cilt yani her cilt 450 sayfa olsun dedim bir yandan da  istişare ettiğim bazı üstad ve ilim ehilleri büyük cilt yazma bu internet devrinde kimse eline alıp okumaz, en iyisi o kitapları küçült konulara göre 120 ile 250 sayfa arası kitaplara bölüştür dediler, bende o zatları kırmayarak RABBİM’in lütuf ve keremi ile yazdığım kitapları küçük küçük ayırdım sayfalar yine sayfalar aynı ama kitap sayısı 18 olarak çoğaldı, kitaplar yazılırken başta “KUR’ÂN_dan hadislerden ayrıca  büyük alim ve müctehidlerin kitaplarından faydalanmıştır.  Bu eserler Kimisine göre sadece bir hatırlatma, kimisine  bilgisini perçinleştirme, kimisine göre de çok faydalı çok yönlü ilmi bilgi verilmiştir, çok rahatlıkla diyebilirim ki, bu kitap ilim ve bilgi hazinesi olduğu gibi, kitabın okunması  bıktırıcı değil tam tersine çok akıcı ilgi ve tefekkürle  okunacak  kitaplardır, bu kitaplar her kesin seviyesine göre yazılmış ve her kesimin anlayacağı dil kullanılmıştır.  bu kitaplar her kesin evinde iş yerlerinde arabasında olması kendisi okuyacağı gibi aile fertlerine  okumaları için tavsiye edilmesi gereken kitaplardır. Belki bazıları der ki, yahu Yazı İşleri Müdürü ve  Hesap İşleri Müdürlüğü nerede dini araştırma ve yazarlık nerede bu sözleri duyar gibiyim. Müsaade ederseniz bunu şöyle cevaplayayım,

1—Ben Bitlis’in Hizan ilçesindenim, Bitlis’ten “ İDRİS’İ BİTLİS-İ,    ŞEMS-İ BİTLİS-İ “ ve nice  Bitlis’teki alimleri  ile Hizan’dan ise “ SIĞBETULLAH  ĞAVSİ  HİZAN-İ,   ŞIH ABDURRAHMAN-İ TAĞİ ve BEDİÜZ ZAMAN SAİD-İ NURS-İ ve nice ermiş zatların ayak tozları değil de o mübarek ZATLARIN atlarının ayak tozları bana bulaşmış olacak ki, “RABBİM “ o zatların hatırı için bana da bu imkanı bu İlmi bu kitapları araştırıp yazmayı Kerem-i İhsan-ı ile  bu lütfü bahş etmiştir. RABBİM’E SONSUZ HAMD VE ŞÜKÜR EDİYORUM.

2- BİR DİN ADAMI ŞÖYLE BUYURUYOR Yüce Rabbimiz İlmi isteyene, malı istediğine verir.” İnanın bende RABBİM’den hep İlim istedim O’ da lütf edip bana İlim verdi. O’nun yarattığı bütün canlı ve cansız varlıkların adeti ve ağırlığınca O’NA SONSUZ HAMD ve ŞÜKÜR EDİYORUM.

3—Benim çok sevdiğim ve saygı duyduğum, hemşerim Bitlis’li Emekli Müftü, ayrıca Hatip olan Hocam, Mahmut SARUHAN, Bana hep şöyle derdi, Allahu âlem)Yüce ALLAH TEÂLÂ, Mahmut SARUHAN sen konuşarak vaaz vererek ilim yay / tebliğ et,  Naif GÜNAŞAN senin de dilin azda olsa peltek tam R leri  çıkaramıyorsun. sen de kendi çapında araştırıp yazarak ilim yaymaya tebliğ etmeye çalış, görevi vermiştir. ALLAH TEÂLÂ dilediğine dilediği her şeyi verir. ( Bildiğiniz gibi RABBİM dilemezse ben ismimi bile yazamam ben kimim ki, ama O lütuf ve Kerem buyurunca işte kitaplar karşınızda, tabi ki, insanız hatalarımız eksikliklerimiz olabilir, beni tekit edebilirsiniz, eksikliklerim / yanlışlarımı  söyleyebilirsiniz, YÜCE RABBİM ŞAHİTTİR Kİ, HİÇ BİR ZAHMETTEN KAÇMADIM dile kolay 14 yıl araştırıp yazdım ama hiçbir konuyu kaynaksız yazmadım. Zaman, zaman kendi görüşümü yazarken de asla kırmızı çizgi olan ayet , hadis ve müştehidlerin görüşleri  dışında  elimden gelinceye kadar en ufak bir sapma ve yanlış yapmamaya çalıştım. Yanlışım olabilir RABBİM şahittir ki zerre kadar art niyet yoktur.

RABBİM, Bu kitapları okuyanlardan SEN RAZI OL, tüm ölmüşlerine rahmet eyle, onları hidayet buyur, her türlü kaza bela ve musibetlerden koru ahrette ise onlara ve bizlere RAHMETİNLE, MERHAMETİNLE  muamelede  bulun, hak etmemişsek bile cümlemizi   cennetinle cemalinle sevindir.

YA RABBİ,  Şeytan’dan, Nefsim’den, Kibirden, Riyadan, Münafıklıktan, Fasıklık’tan, Ucup’tan ve Bid’at’tan SANA sığınıyorum.    HASPÜNALLAH NİĞMEL VEKİL. ALLAH TEÂLÂ BANA YETER.

SELAM SEVGİ VE SAYGILARIMLA,

                                                                                            NAİF GÜNAŞAN